Zastępowanie nieba

Zastępowanie nieba - nowa funkcja w Photoshop 2021

W poniższym wpisie chciałbym Ci przybliżyć zasadę działania nowej, fantastycznej według mnie funkcji w Photoshop 2021, jaką jest zastępowanie nieba. Na to narzędzie czekałem od dawna i szczerze mówiąc, zastanawiałem się dlaczego wcześniej nie powstało. Wydaje się ono tak przydatne nie tylko dla astrofotografów, ale w zasadzie dla wszystkich tych, którym czasami zdarza się obrabiać zdjęcia choćby z wakacji. Wyobraź sobie, że wyjechałeś na długo oczekiwany i zasłużony urlop, na przykład nad nasze polskie morze. Według prognoz pogoda miała być piękna, oczyma wyobraźni już widziałeś te wspaniałe, kolorowe fotki z plaży, którymi będziesz dumnie chwalił się na Instagramie. Przyjeżdżasz, pierwszy dzień super, a potem... no cóż, chmury i deszcz przez cały tydzień. Nie powiem, w taką pogodę też da się robić zdjęcia (i to dobre), ale bez przesady. Nie przez dwa tygodnie!

Przed

Po

Osobiście co prawda będę używał tej funkcji głównie do łączenia ujęć nocnego nieba wykonanych na prowadzeniu (gdzie mamy ostre gwiazdy, ale rozmyty teren), ze zdjęciem terenu wykonanym bez prowadzenia (efekt dokładnie odwrotny). Będę opisywał to szczegółowo w kolejnych poradnikach. Tutaj, na potrzeby tego tutorialu, pokażę Ci jak szybko i prosto zamienić nudne, mdłe niebo w wersję nieco bardziej porywającą na przykładzie fotek z niedzielnego spaceru. Jak zapewne już się domyślasz, w planach miałem piękny zachód Słońca, a wyszło... jak zwykle zresztą o tej porze roku :-)

Na początek moduł Camera RAW

Co do zasady, wszystkie zdjęcia krajobrazowe oraz astrofotograficzne robię w RAW-ach. To surowy materiał, który daje dużo większą swobodę obróbki aniżeli obraz od razu zapisany w JPG.

Mając otwarty podgląd zdjęcia w Windows, klikamy na nie prawym klawiszem myszy, a następnie "Otwórz za pomocą" i "Photoshop 2021". Skoro zdjęcie zapisane jest w RAW (NEF), domyślnie otworzy nam się moduł Camera RAW. Poniżej prezentuję moje typowe ustawienia suwaków dla tego typu zdjęć.

Balans bieli ustaw w aparacie

Zazwyczaj (o ile nie zapomnę) balans bieli ustawiam już w aparacie przed zrobieniem zdjęcia. Można oczywiście mieć ustawione Auto i potem dokonać korekty w programie, jednak lepiej jest od raz ustawić właściwy balans. Wówczas wartość Tinta także będzie odpowiednio skorygowana.

Pamiętaj też, aby wyłączyć wyostrzanie (jeśli tego nie zrobisz podniesiesz szumy)...

... jak również włączyć korekcję obiektywu.

Przechodzimy do właściwego zadania

Mając wciśnięty klawisz "Shift" klikamy "Otwórz obiekt", dzięki czemu przechodzimy do Photoshopa (wciśnięty klawisz Shift umożliwia nam powrót do Camera RAW w dowolnym momencie i dokonanie ewentualnych korekt ekspozycji).

Z górnego Menu wybieramy "Edycja", a następnie "Zastępowanie nieba".

Dalsza obróbka jest w zasadzie intuicyjna. Wybieramy "nowe niebo" z gotowych propozycji lub ewentualnie ładujemy swoje z pliku. Klikamy OK. Możemy też wcześniej pobawić się suwakami, celem dopasowania oświetlenia czy jasności.

Ostatnie szlify

Pamiętaj, że na tym etapie możesz jeszcze dowolnie przesunąć niebo tak, aby optymalnie ustawić je względem linii horyzontu.

Na koniec warto jeszcze wejść do filtra Camera RAW (z górnego Menu wybieramy Filtr i Camera Raw) i dokonać korekt ekspozycji czy nasycenia kolorów według własnego uznania.

Efekt finalny

Jeżeli jesteśmy pewni, że uzyskany efekt odpowiada naszym oczekiwaniom, klikamy prawym przyciskiem myszki na jakąkolwiek z warstw i z Menu podręcznego wybieramy "Spłaszcz obraz". Następnie, zapisujemy fotkę w formacie JPG i gotowe. Możemy cieszyć się zdjęciem w nowej odsłonie, z bardziej spektakularnym i ciekawym niebem :-)

Zdjęcie gotowe.

Zachęcam do poeksperymentowania z tym narzędziem, jak również czytania kolejnych wpisów.

Aparaty fotograficzne - porównaj na Ceneo
Previous
Previous

Jaki statyw wybrać?

Next
Next

Gdzie ta Droga Mleczna?