Edycja Zdjęć Krajobrazowych i Nocnych w ACR i Photoshop

Jak sprawić by Twoje zdjęcia przykuwały uwagę odbiorców

No dobrze, ale jak to się właściwie zaczęło?

Moja przygoda z tzw. świadomym fotografowaniem rozpoczęła się nieco ponad 5 lat temu. Wówczas interesowałem się głównie astrofotografią i krajobrazem nocnym. Można więc śmiało powiedzieć, że wyszedłem chyba od najtrudniejszej formy fotografii, jaką można sobie wyobrazić. Szybko więc zdałem sobie sprawę, iż samo wykonanie zdjęcia w plenerze to zaledwie połowa sukcesu, choć i to na początku wydawało mi się niezwykle skomplikowanym procesem. Samo bowiem fotografowanie w warunkach nocnych, gdzie przecież „gołym okiem” nic nie widać nastręcza początkującym wiele problemów i frustracji — wystarczy wspomnieć kadrowanie czy prawidłowe ustawienie parametrów ekspozycji. Do tego dochodzą kwestie osprzętu i akcesoriów, jak i odwieczna walka z zanieczyszczeniem światłem.

Gdy już wszystko to opanowałem (a uwierzcie mi, zajęło mi to trochę czasu), postanowiłem w końcu zabrać się za edycję materiału, który z takim trudem udało mi się zarejestrować. Tymczasem, przez moje myśli wciąż przewijały się wspaniałe zdjęcia innych fotografów, zalewające niczym strumień fora internetowe, Facebook czy Instagram. Patrzyłem na nie z zazdrością i podziwem, mając jednocześnie nadzieję, że moje foty będą prezentowały się równie pięknie.

Cóż, nie wiedziałem wówczas, jak bardzo się myliłem… W owym czasie (a i teraz jest niewiele lepiej) dostęp do praktycznej wiedzy z dziedziny obróbki zdjęć nocnych (zwłaszcza astrofotografii) był niezwykle ograniczony. Na polskim rynku w zasadzie brak było współczesnych opracowań książkowych, czy kanałów na Youtube, które kompleksowo traktowałyby o tej tematyce. Brak efektów tak bardzo mnie frustrował, iż w pewnym momencie byłem już bliski porzucenia mojego nowego hobby. Mało brakowało, a przez brak wiedzy i umiejętności porzuciłbym coś, co dziś nazywam swoją pasją i bez czego nie wyobrażam sobie życia.

A jednak…

Na szczęście nie dałem jednak tak łatwo za wygraną. Podświadomie wiedziałem, że skoro innym się udało, to i ja też mogę zdobyć wiedzę jak ruszyć z miejsca i wejść na wyższy poziom fotografowania i edycji zdjęć. Zacząłem przeszukiwać Internet, szczególnie kanały zagraniczne, gdzie było już lepiej. Niemniej, cały czas zdobywałem wiedzę szczątkowo, krok po kroku niejako wyrywając, a następnie układając w całość fragmenty tej układanki. Zacząłem eksperymentować, mieszać techniki, dodawać swoje. Nareszcie poczułem, że moja praca przynosi efekty, a zdjęcia szybko znalazły uznanie nie tylko wśród znajomych na Facebooku, ale i w lokalnych i ogólnopolskich konkursach fotograficznych. Fotografia zaczęła mnie coraz bardziej wciągać nie tylko jako hobby, ale i sposób na życie. Szybko wyszedłem poza dość wąską dziedzinę astrofotografii i nocnego krajobrazu. Dziś chętnie fotografuję również pejzaż, architekturę, makro, czy portret. Cały czas rozwijam i poszerzam swój warsztat o nowe techniki i umiejętności, zarówno stricte fotograficzne jak i te dotyczące edycji zdjęć.

Teraz, mając już cały ten bagaż doświadczeń, wzlotów i upadków za sobą, chciałbym Ci nieco uprościć życie. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z fotografią lub nawet pasjonujesz się tą dziedziną od dłuższego czasu, jednak wciąż Twoje zdjęcia nie wyróżniają się na tle innych, to prawdopodobnie (tak jak mi kiedyś), brakuje Ci kilku „puzzli” z tej układanki 🙂

Kompendium dla fotografa!

Niniejszym oddaję w Twoje ręce esencję praktycznej wiedzy z dziedziny edycji zdjęć, jaką zbierałem i dopracowywałem przez ostatnich kilka lat. W ponad sześciu godzinach materiału wideo znajdziesz w zasadzie wszystko, co wiem i stosuję, obrabiając swoje fotografie krajobrazowe i nocne. Pokażę Ci krok po kroku wszystkie moje techniki obróbki, a na udostępnionych przeze mnie plikach RAW sam będziesz mógł (mogła) je przećwiczyć.

Od zera do Bohatera!

To nie wszystko, co dla Ciebie przygotowałem. W pierwszym, wprowadzającym module opowiem Ci o tym jak prawidłowo ustawić parametry ekspozycji w warunkach nocnych lub takich, gdzie jest mało światła zastanego. Mimo iż nie jest to kurs stricte o fotografowaniu, a o obróbce zdjęć już sfotografowanych, to jednak uznałem, że dobrze będzie dać Ci garść praktycznej wiedzy z tego zakresu na wypadek, gdybyś dopiero zaczynał (zaczynała) swoją przygodę z tego typu fotografią :-)

Praca w programach Adobe Camera Raw i Photoshop

Ponadto, z tego kursu dowiesz się jak w prosty sposób usunąć ze zdjęcia niechciane elementy (również z wykorzystaniem najnowszych funkcji AI Photoshopa), a także poznasz bezbłędne narzędzia od wyostrzania i odszumiania swoich prac. Wspólnie złożymy również zdjęcie HDR, panoramę i panoramę HDR. Co istotne, nie musisz mieć absolutnie żadnego doświadczenia w obsłudze programów Adobe Camera Raw i Photoshop. Nauczę Cię wszystkiego, co potrzebujesz, aby przerobić przygotowany przeze mnie program kursu, a także z łatwością obrabiać swoje zdjęcia.

Bonus, Bonus, Bonus!

Na koniec natomiast, w części bonusowej, czeka Cię nie lada gratka. Zdradzę Ci mój prosty i skuteczny zestaw technik edycji zdjęcia Drogi Mlecznej. Zahaczymy więc nieco o astrofotografię. Niech będzie to taki "wstęp" do kolejnego, bardziej złożonego kursu z tej tematyki.

Dla kogo jest ten kurs?

Niniejszy kurs przeznaczony jest dla początkujących i średniozaawansowanych amatorów fotografii nocnej, krajobrazu i architektury, chcących podnieść swoje umiejętności edycji zdjęć na poziom lub dwa wyżej.

Wejdź do kursu i przekonaj się, że obróbka zdjęć nigdy nie była łatwiejsza i przyjemniejsza :-) Zapraszam!

Treść kursu:

Wstęp

  • Ustawienie prawidłowej ekspozycji w warunkach nocnych

  • O balansie bieli słów kilka

  • ISO — czy bać się wysokich wartości?

  • Format RAW czy JPG?

Obsługa programów ACR i Photoshop. Wtyczki i narzędzia

  • Bridge i Adobe Camera Raw — Podstawowe funkcje

  • Photoshop — wprowadzenie do programu, praca na warstwach

  • Praca na maskach warstw w praktyce — kreatywna edycja zdjęć

  • Miejscowe rozjaśnianie i ściemnianie kadru

  • Usuwanie niepotrzebnych elementów ze zdjęcia

  • Usuwanie niepotrzebnych elementów ze zdjęcia z wykorzystaniem AI

  • Krystaliczne zdjęcia, czyli o odszumianiu idealnym

  • Filtr Nick Collection — narzędzie niezbędne i bezpłatne

  • Składamy zdjęcie HDR

  • Składamy panoramę i panoramę HDR

  • Kalibracja monitora

  • Zastępowanie nieba

  • AstroPanel w krajobrazie — prościej się nie da

Ćwiczenia praktyczne

  • Edycja zdjęcia krajobrazowego od A do Z

  • Miasto nocą — edycja od A do Z

  • Miejski krajobraz z drona — Edycja od A do Z

  • Podsumowanie

Bonus

  • Edycja zdjęcia Drogi Mlecznej od A do Z

Next
Next

Babie Doły - Miejsce magiczne